See uinuva on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinuva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "uinuva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinuv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "uinua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of uinua"
],
"id": "en-uinuva-fi-verb-Mj6dt9sb",
"links": [
[
"uinua",
"uinua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯nuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯nuʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uinuʋɑ"
}
],
"word": "uinuva"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinuva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "uinuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "uinuva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinuv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uinuʋɑ",
"Rhymes:Finnish/uinuʋɑ/3 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "uinua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of uinua"
],
"links": [
[
"uinua",
"uinua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯nuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯nuʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uinuʋɑ"
}
],
"word": "uinuva"
}
Download raw JSONL data for uinuva meaning in All languages combined (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.